Typické prvky seriálu

80 views 20:00 0 Comments 11. 8. 2023

V seriálu se opakují některé prvky, které dohromady utvářejí styl celého seriálu.

Typické potřesení rukou

Když Pat a Mat dosáhnou úspěchu, potřesou si rukama a pak současně udělají rázné gesto s loktem ohnutým do pravého úhlu. Tento jejich pozdrav je typickým gestem seriálu.

Překvapivý zvrat k horšímu místo dobrého konce

V momentě, kdy je po dlouhém zkoušení špatných způsobů vše zdárně vyřešeno velmi originálním a většinou neefektivním způsobem a divák přirozeně očekává happy end, se náhle dostaví překvapivý zvrat k horšímu. Příkladem může být vylití barvy v díle č. 4 Koberec.

Optimistický přístup k problémům

Pat a Mat se i v nejzoufalejších chvílích největších katastrof stále, byť často nešikovně a neefektivně, snaží situaci vyřešit. Na žádnou sebehorší situaci nereagují zlobně nebo smutkem. Jejich nejnegativnější reakcí je tak zamyšlené dumání, nebo poťukání si na čelo, ale i to je často spíše gestem nového nápadu.

Snaha o řešení situaci naopak zhoršuje

Převážná část pokusů Pata a Mata, jak vyřešit nějaký problém, vede k jeho zhoršení.

Detail nepodstatného děje + překvapení při rozšíření záběru[editovat | editovat zdroj]

Jde o často opakovaný princip záběru, který je ale příliš detailní na to, abychom poznali, co se přesně děje. Postavičky se přes záběr buď jen míhají, nebo vidíme nějakou nepodstatnou část činnosti, případně toho z kamarádů, který jen sleduje, a ne toho, který činnost provádí. Když se záběr rozšíří, uvidíme teprve důsledek předchozí činnosti (často překvapivý). Příkladem mohou být díly č. 2 Tapety a č. 6 Obraz.

Nikdy se na sebe nezlobí

Postavy se při činnosti vždy pozorně sledují a nikdy neprojevují pochybnosti i při zjevně chybných pokusech toho druhého o řešení problému. Když se ukáže, že se situace skutečně místo vyřešení zhoršila, nikdy se nezlobí, jen zavrtí hlavou a i to působí spíše jako konstatování zjevného neúspěchu než negativní hodnocení úsilí toho druhého. Existují však výjimky, kdy se na sebe postavy zlobí, např. v díle Budka, kde je Pat na Mata po rozřezání stolu naštván (strhne mu klobouk a hodí jej na zem a chce po něm hodit kus dřeva), ale rychle se udobří.


Zdroj:

  • Jméno článku: Pat a Mat
  • Autor: Přispěvatelé Wikipedie
  • Vydavatel: Wikipedie: Otevřená encyklopedie.
  • Datum poslední úpravy: 2. 08. 2023, 09:21 UTC
  • Datum převzetí: 7. 08. 2023, 18:45 UTC
  • Trvalý odkaz: Pat a Mat
  • Hlavní autoři: Statistika editací stránky
  • Identifikace verze stránky: 23022784

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *