Historie

134 views 20:00 0 Comments 9. 8. 2023

Poprvé se dvojice objevila 12. srpna 1976 v krátkém filmu Kuťáci, který byl i pilotním dílem seriálu. Autor se inspiroval kreslenými vtipy s panem Ouholíčkem (Mat) a panem Sedlcem (Pat), které vymýšlel a kreslil do jednoho časopisu. Původně byli těmito jmény pojmenováni podle míst nedaleko města Roztoky a jejich jména jsou napsaná i ve scénáři.

Záhy na to se ale, v duchu normalizace 70. let, tyto postavičky staly předmětem kádrování – autorům bylo vyčítáno nejen jejich nedostatečné „socialistické uvědomění“ ale i „záměrně“ vybrané barvy roláků, které podle kádrováků měly ironizovat SSSR (červená) a ČLR (žlutá).

Proto se produkce televizního seriálu pod jménem …A je to! ujalo bratislavské studio Československé televize, které bylo dále z dosahu pražských cenzorů. Seriál se ale natáčel v Krátkém filmu Praha. Postavičky získaly pokrývky hlavy a červený rolák jedné z postav byl v první sérii v letech 1976-1985 změněn na zelenomodrý.

Od roku 1989 vznikaly další díly pod novým názvem Pat & Mat, už přímo pro Krátký film Praha. Svá jména Pat a Mat dostali kutilové v roce 1989, zpočátku pro zahraniční distribuci Krátkého filmu. Od té doby je seriál nazýván podle nich. Loutky nešiků získaly svou definitivní podobu. Pat je menší, tlustší, na hlavě má rádiovku a nosí žlutý rolák. Mat je vyšší, hubenější, na hlavě má kulicha a už opět nosí červený rolák.

Původně se měl seriál stát zábavou pro dospělé, ale stal se populárním u všech věkových kategorií. V bývalém Československu mohlo být prvních 35 dílů vytvořeno jen jako krátké, sedmiminutové televizní díly pro děti.

Pat a Mat se stali populárními i v mnoha dalších zemích, například Polsku, Německu, Švýcarsku, Brazílii, Finsku, Nizozemsku (seriál nadabován a uveden pod názvem Buurman en buurman, tedy Soused a soused), Norsku, Íránu a dalších.

V roce 1990 založil Lubomír Beneš své vlastní studio animovaného filmu s názvem AIF Studio v Praze a Curychu (marketing, prodej a finance). V něm vyrobil dalších 14 dílů a všech 49 dílů studio začalo distribuovat na mezinárodním trhu. V roce 1995 však Lubomír Beneš zemřel. Jeho syn Marek Beneš a Vladimír Jiránek později studio opustili a s sebou si odnesli práva na postavičky Pata a Mata, a studio později vyhlásilo bankrot.

V roce 1998 byl natočen díl č. 50 Karty, který vznikl bez svolení dědiců autorských práv. Tento neautorizovaný díl byl natočen ve formátu 16:9, skoro dvakrát tak dlouhý než předcházející (přibližně 12 minut) a měl jinou úvodní znělku. Také měl být nadabovaný slavným českým hercem Davidem Nyklem. Tento díl nebyl v Česku nikdy odvysílán ani zahrnut na DVD, ale v zahraničí se uveřejnění dočkal. Původně byl zamýšlen jako první díl 52dílné série a také měl být natočen celovečerní film. Tyto plány však byly zrušeny právě kolem času kdy měla být tato epizoda původně vysílána.

V roce 2002 vydala korejská pobočka AIF Asia dvě kazety seriálu s anglickým dabingem pro vzdělávací účely, mezi těmito epizodami se právě nacházela epizoda Karty.

V letech 2002 až 2004 přibylo dalších 28 dílů, vyrobily je Ateliéry Bonton Zlín, část dílů pro ně připravila studia Anima a Patmat film. Tyto díly už vyráběli jiní autoři, částečně i jiní animátoři. Členem těchto nových týmů je i Marek Beneš, syn Lubomíra Beneše. Prvních 19 dílů uvádí jako název seriálu Pat a Mat, dalších 9 dílů Pat a Mat se vracejí, ale v České televizi je všech těchto 28 dílů uváděno pod názvem Pat a Mat se vrací (místo vracejí).

Od roku 2009 vznikly další díly pod názvem Pat a Mat na venkově, natočilo je studio Patmat film ve vysokém rozlišení a formátu 16:9 a byly uveřejněny nejdříve na internetu a později v televizi. Spojením 10 dílů dohromady vznikl film Pat a Mat ve filmu, který měl premiéru v kinech 31. března 2016. Na stejném principu byl také natočen seriál Pat a Mat nás baví a 9 dílů z něj spojených vytvořilo film Pat a Mat znovu v akci z roku 2018. Spojením 7 dílů série Pat a Mat v zimě vznikl film Pat a Mat: Zimní radovánky, který měl premiéru v kinech 22. listopadu 2018. 5. prosince 2019 měl premiéru film Pat a Mat: Kutilské trampoty, který vznikl pospojováním dílů nově vytvářené série Pat a Mat kutí.

Seriál byl vydán i na DVD. Nejnovější 9diskové číslované provedení obsahuje 85 dílů seriálu.

Zakoupit lze spoustu hraček pro děti s podobou této populární dvojice. Oblíbené jsou také hry, např. Pohádkové hraní s Patem a Matem. Objevili se i v počítačové hře pojmenované Pat & Mat.

Podle seriálu byly také napsány tři knihy:

Jiří Michl: Pat & Mat …a je to!, Praha: Egmont ČR, 1994, ISBN 80-85817-95-0

Pavel Sýkora: Pat a Mat dokážou všechno, Praha: Albatros, 1. vydání 2006, ISBN 80-00-02003-3, 2. vydání 2008, ISBN 978-80-00-02130-0

Ivan Rössler: Pat a Mat …a je to!, Praha: Albatros, 2012, ISBN 978-80-00-02764-7

Poslední kniha byla také zpracována jako audiocédéčko, na kterém namluvil Pavel Zedníček šest příběhů:

Ivan Rössler: Pat & Mat …A je to!, Praha: Fonia, 2012

Pat s Matem se také objevili v reklamách a to nejen v Česku, jako například v kampani pro Českou podnikatelskou pojišťovnu ale i v zahraničí – už propagovali slovenské losy Tipos a soutěž firmy Sedita, polský aukční server tablica.pl nebo slovinské obchody pro kutily Merkur


Zdroj:

  • Jméno článku: Pat a Mat
  • Autor: Přispěvatelé Wikipedie
  • Vydavatel: Wikipedie: Otevřená encyklopedie.
  • Datum poslední úpravy: 2. 08. 2023, 09:21 UTC
  • Datum převzetí: 7. 08. 2023, 18:45 UTC
  • Trvalý odkaz: Pat a Mat
  • Hlavní autoři: Statistika editací stránky
  • Identifikace verze stránky: 23022784

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *